Producenci
Promocje
KAJDANKI NA RĘCE, LAMOWANE
KAJDANKI NA RĘCE, LAMOWANE
39,90 zł 36,90 zł
szt.
LEG AVENUE RAJSTOPY
LEG AVENUE RAJSTOPY
39,90 zł 19,90 zł
szt.
FUN FACTORY BIG BOSS G5 BLACK LINE
FUN FACTORY BIG BOSS G5 BLACK LINE
439,00 zł 429,00 zł
szt.
OBROŻA Z PÓŁKOLEM, MIĘKKO WYKOŃCZONA
OBROŻA Z PÓŁKOLEM, MIĘKKO WYKOŃCZONA
35,90 zł 33,90 zł
szt.
MALE EDGE EXTRA
MALE EDGE EXTRA
559,90 zł 489,90 zł
szt.
LALKA ANDROIDALNA
LALKA ANDROIDALNA
7 990,00 zł 4 999,00 zł
szt.
SPHERESPECS 3D-VISION-360
SPHERESPECS 3D-VISION-360
139,90 zł 49,90 zł
szt.
WE-VIBE UNITE
WE-VIBE UNITE
399,90 zł 369,90 zł
szt.
LEG AVENUE RAJSTOPY
LEG AVENUE RAJSTOPY
49,90 zł 29,90 zł
szt.
LEG AVENUE BODYSTOCKING
LEG AVENUE BODYSTOCKING
69,90 zł 39,90 zł
szt.
KAJDANKI NA RĘCE
KAJDANKI NA RĘCE
38,90 zł 34,90 zł
szt.
KAJDANKI NA PLECY
KAJDANKI NA PLECY
49,90 zł 44,90 zł
szt.
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Feromony - czym są i jak działają? 0

Feromony (z greck. "ferein" - niesie i "horme" - pobudzenie) są substancjami semiochemicznymi będącymi mieszaniną wielu różnych substancji chemicznych, często z jednym dominującym składnikiem.

Feromony produkowane przez zwierzęta i rośliny wydzielane są na zewnątrz organizmu i służą do komunikacji, często do przywabiania osobników płci przeciwnej lub do zwalczania konkurencji ze strony zbyt licznej populacji własnego gatunku.

Feromony są związkami lotnymi, o praktycznie niewyczuwalnym zapachu, których obecność wykrywa tzw. VNO, czyli narząd lemieszowo - nosowy, umiejscowiony w nosie, do którego prowadzą dwa otwory, zlokalizowane po obu stronach przegrody nosowej. Taki narząd posiada tylko część ludzi. Według badań przeprowadzonych w 1985 r., przez naukowców z Cardiff University, VNO posiada 37% populacji. Podobne badanie przeprowadzono również w Polsce w 2007 r. w Wojskowym Instytucie Medycznym. W ich wyniku stwierdzono obecność VNO u 49% badanych - częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Istnienie feromonów jest dobrze udowodnione w przypadku owadów i gryzoni, natomiast ich działanie w obrębie społeczności ludzkich, nie zostało dotychczas, pomimo licznych eksperymentów, ostatecznie udowodnione.

Najbardziej znane badania dotyczące działania ludzkich feromonów przeprowadziła w 1971 r. Martha McClintock, w kobiecym więzieniu w Chicago. Wynikało z nich, że feromony powodują synchronizację cyklów menstruacyjnych grup kobiet przebywających razem przez dłuższy czas w jednym miejscu. Stwierdziła ona również, że w pocie i oddechu mężczyzn znajdują się substancje działające na kobiety. Feromony działające na ludzi maja się więc znajdować w pocie i w moczu i wpływać na naszą podświadomość tak, że zaczynamy kojarzyć daną osobę jako atrakcyjną seksualnie i odbieramy od niej sygnały o gotowości odbycia stosunku. Z drugiej strony, za pomocą feromonów (naturalnych i sztucznych) sami mamy również stawać się atrakcyjniejsi seksualnie dla płci przeciwnej.

Badania feromonów przeprowadziła również chińska profesor Zhou Wen z Chinese Academy of Sciences Institute of Psychology. Badanym osobom przedstawiono na ekranie ludzką sylwetkę, składającą się z 12 świecących punktów, które odpowiadały konkretnym stawom oraz 3 kolejnych punktów, oznaczających głowę, miednicę i klatkę piersiową. Uczestnicy doświadczenia zostali poddani działaniu feromonu męskiego (androstadienonu) i żeńskiego (estratetraenolu). Okazało się, że kobiety, które poddano działaniu feromonu męskiego, oceniały chód złożonej z punktów sylwetki jako męski, natomiast mężczyźni wystawieni na działanie feromonu kobiecego, widzieli tą samą sylwetkę jako żeńską.

Feromonami zajęła się również niemiecka dermatolog dr med. Yael Adler. W swojej książce "Skóra. Fascynująca historia" opisuje ona doświadczenie polegające na tym, że ustawione w sali krzesła spryskano feromonami męskimi i żeńskimi. Następnie poproszono do sali kobiety i mężczyzn zapraszając do zajęcia dowolnych miejsc. Okazało się że panie wybierały krzesła spryskane feromonami męskimi, zaś panowie - te spryskane feromonami żeńskimi.

Jak wyżej wspomniałem naturalne feromony są mieszaninami wielu różnych substancji chemicznych, choć często z dominacją jednej z nich. Można je wyprodukować sztucznie, za pomocą destylacji i krystalizacji. Do najważniejszych feromonów zaliczyć można:

  • androstenol - feromon męski służący do wabienia kobiet, znajdujący się w pocie i moczu. Występuje u ludzi tylko w okresie dojrzewania.
  • androstenon - to również feromon męski, choć również (w mniejszym stopniu) generowany przez kobiety. Jest jednym ze składników śliny, moczu i potu. Kojarzony z agresją. Działa za równo na panie (bardziej) jak i panów (mniej)  powodując bardziej przyjazne nastawienie
  • androsteron - feromon, który "sygnalizuje zwycięzcę"; wzmacnia działanie innych feromonów. Należy również do feromonów męskich.
  • androstadienon - produkowany zarówno przez kobiety jak i mężczyzn, przy czym w większej ilości przez panów. Wpływa na emocje zwiększając tętno i częstotliwość oddechów u osób płci przeciwnej.
  • estratetraenol - feromon kobiecy sprawiający, że panie stają się w oczach mężczyzn seksowniejsze i bardziej uwodzicielskie.
  • kopuliny - feromon kobiecy znajdujący się w wydzielinie pochwowej. Czyni panie atrakcyjniejszymi w oczach mężczyzn, zwiększając u panów poziom testosteronu o 150%.

Na rynku istnieje ogromna ilość preparatów zapachowych reklamowanych jako zawierające feromony. Jeśli już zdecydujemy się na zakup i wypróbowanie któregoś z nich, to przede wszystkim sprawdźmy ich skład pod kątem obecności wyżej wymienionych substancji. Taki warunek spełniają m.in. wody zapachowe z feromonami z linii Love & Desire.

love&desire

I na koniec jeszcze moja opinia na temat skuteczności takich produktów. Osobiście podchodzę do nich sceptycznie i uważam, że jest wiele innych ważniejszych czynników, które wpływają na naszą atrakcyjność w oczach płci przeciwnej. Innymi słowy, jeśli facet jest odpychający to nawet jeżeli wyleje na siebie całe wiadro z feromonami - to nadal będzie dla kobiet nieatrakcyjny. I vice versa.

Niemniej jeśli użycie feromonów podniesie naszą pewność siebie (czynnik niezwykle istotny dla atrakcyjności seksualnej) i dodatkowo zadziałają one podświadomie na drugą osobę, to wówczas mogą zdać egzamin jako jeden z dodatkowych czynników podnoszących naszą atrakcyjność seksualną.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl